Historie FC Miroslav

Počátky Miroslavského fotbalu se datují od r. 1929, kdy byl založen DSK (Dělnický sportovní klub).
Počátky Miroslavského fotbalu se datují od r. 1929, kdy byl založen DSK (Dělnický sportovní klub). U jeho zrození stáli pan Vlášek (pošt. úřed.), p. Vysloužil, p. Sobotka Otakar, p. Schubert Jan, Havlas Jar. (kap. mužstva). Hřiště klubu bylo na prostranství před koupalištěm. Rozměry však byly velmi malé. Klub brzy bankrotoval a byl rozpuštěn. Ihned byl ustaven SK, který měl hned v úvodu ekonom. základnu podloženou mecenáši, statkářem Kutchanem a panem Čočkrlem, majitelem mlékárny. Dále byl klub podporován několika soukromými podnikateli. Jedním z hlavních finančních zdrojů byly sbírky a kulturní akce (hody, vinobraní, fašank, plesy). Nové hřiště si vybudovali u cihelny, kde se hrálo do roku 1938. Ve třicátých letech ustavili Němci vlastní klub MSV, který měl hřiště nad křižovatkou Knínice – Kadov. SK měl v letech 1933 – 1936 výrazné sportovní i společenské úspěchy. Za okupace se fotbal v Miroslavi soutěžně nehrál. Němci byli na frontě a Čechům to povoleno nebylo.

Po osvobození obnovil svoji činnost fotbalový klub pod předválečným názvem SK. Ve vedení byli p. Zeman Josef, Soural, Bárta Jindřich, Schubert Jan, Kratochvíl, Novák, Bárta Albín. Hřiště převzali po MSV i se šatnami. Klub podporovali místní soukromí podnikatelé. V letech 1952 – 1955 se zrušily fotbalové župy, také kluby a tělovýchovu a sportovní oddíly převzaly odbory. V roce 1957 vznikl SOKOL oddíl kopané pod vedením Jindřicha Bárty, Sourala, Pokorného, Juránka a hrávali III. třídu okresu Mor. Krumlov.

Nejčastější sestava: Filip Boh., Veselý V., Diviš Arnošt, Peroutka, Klačanský, Fehér, Kolář Jar., Zipfel Jos., Čejka Jan, Belice, Sedláček Fr., Křeček Jar., Palata Karel, Kopeček Leo, Všetečka Ct., Forman Jan. V roce 1959 oddíl vystoupil ze soutěže a byl v klidu. Činnost znovu obnovil v roce 1961. V létech 1966 – 1969 se výbor i mužstvo konsolidovalo. Začalo se systematicky pracovat, především s mládeží, a výsledky se dostavily.

Začíná novodobá a slavná historie MIROSLAVSKÉ KOPANÉ…

1973 -1975 – začíná éra postupů

Pod vedením trenéra Arnošta Diviše začíná v sezóně 1973 – 74 éra postupů. V této sezóně postoupilo mužstvo mužů s náskokem šesti bodů do okresního přeboru.

Tehdejší sestava: Dufek J., Bis P., Franc P., Jiřikovský J., Keberle J., Pelc E., Vodák St., Čejka J., Klouda A., Kratochvíl O., Vyžrálek I., Vyžrálek M., Kašpárek M., Forman A., Papoušek M.

V následné sezóně 1974 -75 bylo mužstvo jako nováček OP „štikou“ soutěže a po podzimní části se usadilo na prvním místě. Po krátké přestávce absolvovalo mužstvo důkladnou zimní přípravu. Trenér Arnošt Diviš „naordinoval“ na tehdejší dobu neobvykle intenzivní zimní přípravu s jediným cílem… V jarních odvetách vybojovat postup do krajské I. B třídy. Tento sen mnoha Miroslavských příznivců se podařilo splnit, když nakonec jako vítěz OP Znojemska (před Olbramovicemi, Oleksovicemi a Mor. Krumlovem) postoupilo.

Kádr mužstva: Dufek J., Holík P., Papoušek M., Jiřikovský J., Bis P., Pelc E., Forman A., Nejedlý I., Turek M., Šimša, Kratochvíl O., Klouda A. Vodák S., Vyžrálek I., Vyžrálek M., Kašpárek M., Bis F., Franc P.

1975 – 1976 – postup z krajské I. B tř.

Na začátku sezóny došlo ke změně na postu trenéra. A . Diviše vystřídal Jiří Nohava. V této době je mužstvo posíleno několika hráči z okolních oddílů. Přišel brankář Hrubý V. z Loděnic, útočník Beneš V. z Oleksovic, obránce M. Kalčík z Jiřic a k 1.1. 1976 přišel záložník J. Chlad z Damnic, který jako jediný hráč měl zkušenosti z vyšších soutěží – hrál dorosteneckou ligu v KPS Brno a divizi v RH Znojmo. Naše mužstvo, které nemělo prakticky žádné zkušenosti, si vedlo i v této soutěži velmi dobře a po podzimní části skončilo na třetím místě se ztrátou jednoho bodu na vedoucí tým.

Mužstvo pak absolvovalo již tradičně kvalitní zimní přípravu před jarními odvetami. O jejich výtečné formě se přesvědčil i tehdejší účastník krajského přeboru Sokol Kostice, který utrpěl ve 2. kole českého poháru potupný debakl 6 : 0 (3 : 0), branky střelili – Beneš 4, Kašpárek a Vyžrálek 1. Tak jako v tomto utkání, odehrálo naše mužstvo i jarní odvety ve velmi dobré pohodě. Jako nováček neměli co ztratit. Dobrá hra přiváděla do hlediště mnoho fanoušků i z okolních vesnic, takže každé utkání na domácím hřišti sledovalo průměrně 300 diváků. Hned po prvním jarním kole se naše mužstvo dostalo do čela I. B tř. O postupu se mělo rozhodnout v předposledním kole v okresním derby v Práčích. V utkání, které sledovalo neuvěřitelných 1 200 diváků, jsme prohráli 2 : 1. Vše se rozhodlo v kole posledním, ve kterém tehdy velmi dobře ekonomicky zajištěné mužstvo Práčí prohrálo překvapivě 7 : 1 v Mor. Budějovicích. Ve stejné době probíhalo i utkání v Miroslavi mezi domácími a TJ Náměšť n/O. Naše mužstvo vyhrálo 5 : 0 (1 :0).

Jako nováček soutěže poprvé v miroslavské historii postoupil do I. A tř. Kádr mužstva: Hrubý, Bis P., Jiřikovský, Kalčík, Forman, Kratochvíl O., Klouda, Vodák, Vyžrálek I., Vyžrálek M., Beneš, Kašpárek, Chlad, Holík, Turek, Bis F., Čejka J.

Sezóna 1976 – 77 – krajská soutěž I. A tř.

Mužstvo po skončení velmi úspěšné sezóny 1975 – 76 pokračovalo v zaběhnuté přípravě na nový ročník. Trenérské práce se ujal bývalý hráč Josef Zipfel. Hráčský kádr byl doplněn nadějnými dorostenci Dufkem Rudolfem, Feherem Milanem a Maiem Rudolfem. Z RH Znojmo byl na půl roku zapůjčen brankář Šolc Aleš, poněvadž brankář Hrubý byl v t.č. na vojně. Jak se později ukázalo, tato soutěž byla velice kvalitní a pro naše mužstvo, které během tří let postoupilo o tři soutěže, což stačilo na předposlední 13. místo se ziskem 9 bodů. Od sestupu nás zachránilo rozpuštění C mužstva Zbrojovky Brno.

Kádr mužstva: Šolc, Hrubý, Turek, Jiřikovský, Vodák, Kalčík, Dufek R., Fehér, Švejdík, Kratochvíl O., Holík, Chlad, Čejka, Klouda, Kašpárek, Beneš, Bis F., Vyžrálek M., Vyžrálek I., Mai R.

Jaká bude druhá sezóna v I. A tř.?
Od roku 1977 již stálými účastníky I. A tř.


Od této sezóny přebírá „A“ mužstvo trenér A. Diviš. Také v hráčském kádru došlo ke změnám. Do KPS Brno odchází R. Dufek a na vojenskou službu Turek, Feher, Mai. Do mužstva přichází Krejčí Václav.

V tomto soutěžním ročníku skončilo mužstvo na 10. místě I. A tř. sk. A. V sezóně 1978 – 79 bylo umístění o dvě příčky lepší – 8. místo. Nejblíže postupu do tehdejšího krajského přeboru bylo „A“ mužstvo v následující sezóně 1979 – 80. Příležitost dostali naši odchovanci Máca Jar. A Kejchal Lub. a na hostování Suchánek Vl., Lysák L., Kopeček Boh. Konečné 3. místo, se ztrátou čtyř bodů na postupující Žďár n/S. bylo cenným úspěchem. Miroslavský fotbal si získal respekt a uznání v celém JM kraji. Sestava: Hrubý, Meisel, Pejchal, Beneš, Kalčík, Dufek, Kopeček, Chlad, Bis, Kašpárek, Turek, Lysák, Máca, Mai, Vodák, Suchánek.

I v následujících ročnících se hrála v Miroslavi I. A tř. až do sezóny 1984 – 85 jsme díky reorganizaci postoupili do krajského přeboru. Následoval sestup, aby „A“ mužstvo postoupilo v sezóně 1992 – 93 do Župního přeboru. Trenérem byl pan Beneš Vlastimil a postupovalo se poprvé z prvního místa.

Sestava: Juračka, Drahozal, Pejchal, Polášek, Homola, Janeček, Čaněk, Petrik, Kratochvíl, Skočovský, Uhlíř M., Mišík, Dítě, Pelc, Jurčík, Janíček, Škuta, Uhlíř P., Bloudíček, Vejvalka, Jiřikovský, Kohoutek, Chlad M., Jobánek.

Župní přebor se hrál v Miroslavi i v dalších dvou sezónách. V ročníků 1994 – 95 vedl mužstvo trenér Chlad J. a po nevydařeném začátku další sezóny převzal mužstvo Beneš Vl. V jarní části soutěže přišel ještě k mužstvu Leitner Zdeněk. Bylo to poprvé v historii, kdy trénoval mimo miroslavský trenér. Zdeněk Leitner zůstal v Miroslavi i po sestupu. Mužstvo se v roce 1996 – 97 konsolidovalo, doplnilo o některé dorostence. V dalším roč. 1997 – 98 skončilo po podzimní části I. A tř. na 7. místě se ztrátou 11 bodů na tehdejší první Tasovice. Po náročné zimní přípravě následovalo nevídané jaro, na jehož konci byl zisk dalších 31 bodů a triumfální postup do ŽP.

V jaké sestavě hráli: Kohoutek, Kloupar, Obořil, Škuta, Fruhvirt, Janeček, Rohlík M., Suchánek, Krištof J., Krištof R., Kratochvíl, Čaněk, Chlad M., Vejvalka, Kašpárek, Bloudíček, Krištof M., Rybanský, Dostál M. Trenéři: Leitner, Petrik
Ved. Mužstva: M. Vyžrálek
Masér: Bauer Jan

„B“ mužstvo mužů je již tradičním účastníkem OP Znojemska. Hrají v něm hráči širšího kádru „A“ mužstva a kromě kmenových hráčů také někteří nadějní dorostenci. Trenéři: Hamala, Brveník

1998 – 1999 opět Župní přebor …

Mužstvo vstoupilo do ŽP se značně pozměněným kádrem a v rámci možností posíleno. V širším kádru „A“ mužstva jsou v současné době jen tři hráči na hostování. V podzimní části soutěže získali 12 bodů s umístěním na předposledním 15. místě. V zimní přestávce končí u mužstva po oboustranné dohodě trenér Leitner. Zimní přípravu již vedl společně s R. Petrikem profesionální trenér Jiří Fryš (dříve VTJ Znojmo, Dukla Praha), který v rámci dlouholetých dobrých vztahů v našem klubu vypomáhá a odvádí neocenitelné služby. Tři kola před koncem soutěže je naše mužstvo na 13. místě ŽP se ziskem 29 bodů a stále ještě bojuje o záchranu.

Kádr mužstva: Kloupar, Holík, Opálka, Cihlář (host. D. Kounice), Petrik, Škuta, Krištof J., Chlad J., Vašek (host. Mělčany), Tkadlec, Chlad M., Bloudíček, Vejvalka, Veselý, Krištof R., Rohlík M., Skočovský (host. Jiřice), Pelc, Rohlík J., Holík P., Janeček. Trenéři: Fryš, Petrik
Ved. mužstva: Vyžrálek Milan
Masér: Bauer Jan

Od DSK po FC Miroslav

1929 DSK Miroslav
1930 SK Miroslav
1945 SK Miroslav
1957 Sokol Miroslav
1974 Družstevník Miroslav
1990 FC Miroslav

Do roku 1974 byl předsedou fotbalového oddílu Štefan Palko, po kterém převzal v r. 1975 na úctyhodných 15 roků pomyslné žezlo Vladimír Bis, kterého v r. 1990 vystřídal současný předseda Ing. Petr Irmann. Ve funkci tajemníka pracoval více jak 20 let Jiří Buchta a desítky dalších fotbalových nadšenců.

Dík patří všem, kteří pracovali v předešlých vedeních fotbalového klubu: Pokorný, Sokol, Bis, Buchta, Diviš, Nohava, Kratochvíl, Urbánek, Schlesinger, Palko a další. Současný výbor FC Miroslav ( 1999)
Předseda: Ing. Petr Irmann
Sekretář: Chlad Josef
Pokladník: Reberník Jan
Hospodář: Pelc Emil
Členové: Hrubý Vlastimil, Dufek Rudolf, Sulik Mirek, Máca Jaroslav, Petrik Radomír

1994 – zatravnění hrací plochy:

V roce 1994 se z iniciativy předsedy Ing. Petra Irmanna za pomoci mnoha sponzorů podařilo zahájit práce. 15.7.1995 se splnil sen mnoha generací miroslavských fotbalistů. Tento den byla slavnostně otevřena nová travnatá plocha. I když se před zahájením programu strhla nad Miroslaví obrovská průtrž, utkání sledovalo více jak 2 000 diváků. V hlavním utkání pak „A“ mužstvo FC prohrálo s LERK Brno 0 : 6. Již tradičně každý rok na výročí otevření hraje v Miroslavi atraktivní soupeř.

Mládežnická mužstva – chlouba FC Miroslav:

Chloubou miroslavského fotbalu je práce s mládeží, která si již několik roků udržuje vysokou sportovní úroveň. Díky obětavé a koncepční práci trenérů se nám daří držet krok s nejlepšími celky v rámci JmFŽ. V současné době je zapojeno do tréninku více jak 100 chlapců. Pravidelnou soutěž hraje v rámci okresu přípravka, která se umístila na prvním místě.

Mladší žáci – hrají nejvyšší soutěž v rámci JmFŽ župní přebor. V letošním ročníku patří ve své kategorii mezi nejmladší a pohybují se na chvostu tabulky. Jejich „čas“ přijde určitě v příštím ročníku. Trenéři: Hrubý, Keberle

Starší žáci – jsou také účastníky ŽP. V letošním ročníku si vedou výborně. Dvě kola před koncem soutěže jsou na krásném 6. místě před mj. Blanskem, Bohunicemi, Znojmem, Lanžhotem, Poštovnou. Trenéři: Dufek, Ing. Sulik (rok 1999 )

Reprezentanti …

FC Miroslav má také zastoupení ve výběrech JmFŽ.
V kategorii do 13ti let to jsou: Hrubý Vlastimil, Čejka Petr, Leňko Jiří, Svoboda Marek.
V kategorii do 14ti let to jsou: Dufek Marek, Hort Kamil.

Dorost: Po loňském sestupu se ŽP vinou reorganizace dorost. Soutěží sestoupili naši dorostenci do I. tř. JmFŽ. Dvě kola před koncem soutěže jsou na pěkném 3. místě. Trenéři dorostu navazují na koncepční práci žáků a úspěšně připravují chlapce pro mužstvo dospělých.
Trenéři: Máca, Vybíral ( rok 1999 )

1999 – 2000

Župní přebor Trenér : Rudolf Skarka ( bývalý trenér Brna,Třince, Prostějova, Slavkova aj.)

Kádr mužstva : Holík J., Škuta,Veselý R., Jurnečka,(host.Boby Brno), Holík P., Rohlík J.,Chlad J., Krištof R., Chlad M., Skočovský,Suchánek,Dostál M. Konrád, Opálka, Bílek, Doubek D., (host. Olbramovice).

Ved.mužstva : Vyžrálek Milan, Masér : Reberník Jan

2000 – 2001

I.A. Tř. JMFŽ

2001 – 2002

I.A. Tř. JMFŽ 6.místo 40bodů skore 43 :31 Trenéři : Máca Jaroslav a Dufek Rudolf

Kádr mužstva : Gronich (přestup Boby Brno), Suchánek,Holík, Doubek, Škuta Pešek,Bloudíček, Chlad J., Chlad M.,Konrad,Hort, Dufek, Krištof J+R,Sulik, Dostál , Bílek, Skočovský, Veselý R., Opálka, Rohlík J+M.

Ved. mužstva : Vyžrálek Milan Masér: Pešek Oldřich

2002 – 2003

I.A.Tř. JMFŽ Umístění : 2.místo ( Z prvního místa postoupily do ŽP Hrušovany n/J ) Trenéři : Máca a Dufek

Kádr mužstva : Gronich, Suchánek, Holík, Doubek, Bílek, Škuta, Pešek, Dufek, Bloudíček, Hort, Dostál M., Petrik (host. Znojmo),Rohlík J., Krištof R., Konrád, Chlad J. Sulik M.,Veselý Zd.(přestup Dolní Kounice), Valdes (host. Mor.Krumlov), Rambousek.

Ved. mužstva : Vyžrálek Milan Masér : Pešek Oldřich

2003 2004

I.A. Tř. JMFŽ Trenéři : Máca a Dufek

Kádr mužstva : Gronich, Kohoutek, Suchánek, Holík, Doubek, Škuta, Bílek, Dufek, Chlad M., Chlad J., Dostál M., Bloudíček, Pešek, Krištof R., Kratochvíl, Rohlík J., SulikM., Rambousek..

Ved. mužstva : Vyžrálek Milan Masér : Pešek Oldřich

2004 – 2005


I. A. Tř. JMKFS

2005 – 2006

SYNOTTIP KP Umístění : 11 místo Trenér : Svoboda Roman Asistent : Petrik Radek

Kádr mužstva : Hrabovský (host.Rousínov), Beer (host. 1FC Brno), Bártík ( host. Znojmo), Chlad J., Krula L., Rohlík M., Svoboda ,Suchánek, Chlad M., Tkadlec Martin (host. Práče), Sulik M., Chalupský (host.Bystrc), Bílek, Tkadlec Mirek(host.Práče), Sulik V., Dufek, Kvasnička E., (host.Olbramovice), Břinek, Pešek, Tkadlec Stanislav ( host.Práče. dříve Znojmo,Příbram),

Ved mužstva : Vyžrálek Milan Masér : Pešek Oldřich

2006 – 2007

KP JMKFS

Po třech kolech ukončil po vzájemné dohodě činnost u mužstva trenér Ivan Valach. Mužstvo „přebral“ jako hlavní trenér dosavadní asistent Radek Petrik s hrajícím asistentem Martinem Chladem. Mužstvu se podařila nevídaná série 10 utkání bez porážky a popodzimní části soutěže (bylo odehráno 17 utkání ),skočilo na krásném 6.místě se ziskem 25.bodů.

Podzimní kádr mužstva : Franzberger František (host. Bystrc), Ondrůšek Boris(host. Troskotovice,během soutěže odešel do Hrušovan n/J,)Suchánek, Holík, Gottwald(host.Bystrc), Chlad M, Holub Jan(host. Zdounky), Tkadlec St.,Dufek, Svoboda, Chlad J., Krula, Rohlík J., Sulik M., Vybíral P., Knap P., Nesnídal,Demek R., Mai J., Voldán J., Sulik V.

Ved. mužstva : Vyžrálek Milan Maséri : Pešek Oldřich Kustod : Mai Rudolf Kuchař : Lorenc Milan

Po fantastickém podzimu jsme vstupovali do jarních odvet se spoustou zraněných a prakticky od prvního kola museli „zaskakovat“ dorostenci. Zranění a nemocní hráči stále přibývali . V pátém kole v Doubravníku dokonce muselo nastoupit pět dorostenců.Nakonec se podařilo soutěž zachránit, ikdyž na jaře jsme získali pouhých jedenáct bodů.

Jarní soupiska : Koutník, Ondrůšek, Suchánek, Rohlík M., Pešek, Mai, Dufek, Chlad J., Chlad M., Sulik M.,Krula, Zálešák, Svoboda, Sklenský R. Sklenský L.,, Tkadlec St., Nesnídal, Rambousek, Voldán J. Janků, Šimša J.,Rohlík J.,Gottwald, Vybíral,

Trenéři: Radek Petrik a Martin Chlad

FC Miroslav, z.s.

Na fotbalovém hřišti vždy najdete týmy, které se snaží hodně. A týmy, které se snaží ještě o něco víc… A nejen na fotbalovém hřišti…

KONTAKTY
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram